اهمیت چیدمان در طراحی

در وبلاگ روشن مارس 3, 2020بوسیله fenzo.ir
اهمیت چیدمان در طراحی

اهمیت چیدمان در طراحی ، چیدمان و ترکیب در طراحی گرافیک بسیار مهم است اما در مقالات گذشته درباره تاریخچه طراحی گرافیک صحبت کردیم و گفتیم که ” چگونه طراح گرافیک شویم ” اگر این مقاله را مطالعه نکردید می توانید به این صفحه مراجعه کنید و گفتیم که طراحی گرافیک هنر و مهارت ترکیب کردن متون و تصاویر مختلف در تبلیغات و مناسبت ها و مجلات و کتاب ها می باشد.

 در طراحی گرافیک حرفه سه فاکتور اصلی وجود دارد:

 طرح

تایپوگرافی

رنگ

 ما امروز در این مقاله قصد داریم بهتره و ترکیبات و چیدمان مناسب قابل استفاده در آن را بررسی کنیم. در طراحی گرافیک فضای سفید و فضای خالی نیز جز چیدمان محسوب می‌شود چون باعث می‌شود  مخاطبی که طرح ما را مشاهده میکند ذهن او استراحتی داشته باشد.

 چیدمان و ترکیب شامل تعادل بین جملات و کلمات استفاده شده در طرح ، فاصله بین جملات و تصاویر به کار رفته ، راست چین بودن یا  چپ چین بودن متون موجود در طرح ، تکرار تصاویر و یا نوشته ها و… می باشد

 با این مفاهیمی که بالا ذکر شد یک طراح گرافیک در هر پروژه و هر روزه با آنها سر و کار دارد و می بایست به آنها بسیار دقت کند.

اهمیت چیدمان در طراحی
اهمیت چیدمان در طراحی

 تعادل در طرح

 تعادل در طرح را می توان همان وزن بصری اشیا در یک صفحه ذکر کرد.

سه نوع تعادل در طراحی گرافیک داریم:

انواع تعادل در طراحی
انواع تعادل در طراحی

 متقارن

نامتقارن

 شعاعی

 درباره متقارن یا نامتقارن بودن و استفاده از این کاربر در طرح ها  تقریباً واضح است تراز بودن یا متقارن بودن یعنی اینکه فاصله بین اشیا استفاده شده در طرح مساوی باشد و تعادل نامتقارن نیز برای زمانی استفاده می شود که نمی خواهیم صفحه حالت قرینه پیدا کند و باید یک برابری  در صفحه وجود داشته باشد.

این سه نوع تعادل اهمیت چیدمان در طراحی را دوچندان میکنند .

تعادل شعایی چیست؟

در تعادل شعایی اشیا در صفحه از کوچک به بزرگ چیده می‌شوند تا به این صورت برابری را در طرح مورد نظر ایجاد کنند.

تعادل در چیدمان طراحی
تعادل در چیدمان طراحی

 به طور مثال در شکل پایین یک پوستر تعادل نامتقارن و شعاعی دارد. مثلا اطلاعات مورد نیاز پوستر در پایین با فونتهای بزرگتر و اطلاعاتی  با اهمیت کمتر در بالا و عفونت های کوچکتر قرار داده شدند و همین باعث تقارن نامتعادل در صفحه میشود و با قرار دادن دایره ای که در مرکز صفحه قرار دارد و عنوان این پوستر را بیان می کند و جوهر هایی که از زیر آن دایره به روی صفحه پخش شده اند باز یک تقارن عالی و شعاعی در صفحه میشود.

تعادل شعاعی در پوستر
تعادل شعاعی در پوستر
تعادل شعایی
تعادل شعایی

 اگر بهتر توجه کنید درباره صفحه اطلاعاتی که با فونت های کوچک نوشته شده اند تا دایره مرکز صفحه یک فضای خالی دارند  این بخش باعث استراحت چشم مخاطبان می‌شود و تاثیر بسزایی در شلوغ نشدن صفحه و طرح ما دارد.

 طراحان گرافیکی در پروژه های خود اغلب از یک سیستم شبکه استفاده می کنند تا بتوانم به طور دقیق تقارن های مختلف را از جمله تعادل نامتقارن و تعادل متقارن و شعاعی را در صفحه رعایت کنند این سیستم شبکه‌ای باعث می شود به صفحه کاملاً تراز شده و با فاصله دقیق از یکدیگر قرار بگیرند اکثر نرم افزاری گرافیکی مانند فتوشاپ دارای یک سیستم شبکه ای هستند که می توان آن ها را فعال کرد اً برای افرادی که طراح لوگو هستند اکثراً از صف‌های صفحات شطرنجی استفاده می‌کنند چون صفحات شطرنجی آن خاصیت و ویژگی شبکه را در خود دارد.

 اگر به این مورد دقت نکنید و سیستم شبکه را در طراحی های خود و پروژه های خود را رعایت نکنید شما یک طراح گرافیک غیرحرفه‌ای و بی دقت به حساب می آید.

قاعده تکرار در طراحی
قاعده تکرار در طراحی

از قاعده تکرار استفاده کنید

 از تکرار در طرح های گرافیکی باعث ایجاد یک روند طراحی می شود برای مثال در صفای تمام یک وب سایت لوگو بالا سمت راست قرار دارد و این تکرار باعث یک انسجام و هماهنگی  کل پروژه و حرفه‌ای بودن آن می‌شود.

 این تکرار فقط مختص لوگو نمی‌باشد و می‌توان آن را در به کارگیری رنگ ها ، فونت ها و اشکال مختلف در پروژه  مورد استفاده قرار گیرد.

 مثلاً سربرگها ، پاکت ها ، کارت ویزیت های طراحی شده برای یک شرکت از یک دسته ترکیبات رنگی خاص ، مثلاً قرار گرفتن لوگو در بالا سمت راست ، نوشتن اطلاعات تماس در پایین سمت چپ این انسجام در طراحی هم برای شرکت مورد نظر بسیار سودمند خواهد بود و هم طراحی گرافیک یک طراح حرفه ای و با تجربه به حساب خواهد آمد.

 فضای سفید

 در طراحی اکثر پوستر ها و طرح های دیگر مانند کارت ویزیت ، تراکت ، انواع بنر تبلیغاتی و … باید از فضای سفید به خوبی استفاده کنیم  و این فضای سفید برای استراحت دادن به چشم و ذهن مخاطب بوده و باعث ایجاد تقارن در پوستر خواهد شد و نباید از رنگهای بیش از حد افراطی در طراحی پوستر استفاده کنیم.