مد رنگی CMYK و RGB

در وبلاگ روشن آوریل 4, 2020بوسیله fenzo.ir
تفاوت مد رنگی RGB و CMYK

مد رنگی CMYK و RGB یکی از مهمترین فاکتورهای هست که هنگام طراحی و انتخاب کارت ویزیت و هر طرح چاپی و غیر چاپی دیگر باید به آن دقت کرد. مخصوصا در طراحی کارت ویزیت که در مقاله بصورت کاملا به بررسی انواع کارت ویزیت پرداختیم .

میتوانیم بگوییم که فاکتورهای بسیار زیادی در طراحی و انتخاب طرح وجود دارد مانند نوع کاغذ ، جنس کاغذ ، رزولوشن ، ابعاد طرح ، شرکت طراحی و چاپ ( امیدواریم ما را در نظر گرفته باشید).

همچنین جدا از فاکتور های طراحی هزینه های انجام شده و زمان صرف شده برای اندروید پروژه نیز خیلی حائز اهمیت است

اگر به مد رنگ بندی cmyk در طراحی توجه نکنید

تاثیر مد رنگی cmyk
تاثیر مد رنگی cmyk

برای اینکه بعد از طراحی و چاپ طرح مورد نظر به مشکلی بر نخورید و تمام نکات طراحی و چاپ را رعایت کرده باشید انتخاب مد رنگی بسیار حائز اهمیت است.

بگذارید با یک مثال شروع کنیم اگر در در حال طراحی وب هستید و یا طرحی را مربوط به وب سایت و شبکه های اجتماعی طراحی می کنید دیگر نیاز نیست که در رابطه با رنگ های به کار رفته نگران باشید.

تفاوت مد رنگی RGB و CMYK
فرق مد رنگبندی RGB و CMYK

زیرا در اکثر نمایشگر ها و مانیتور های مختلف به یک صورت رنگهای مختلف نشان داده می شوند.

ولی برای صنعت چاپ و طراحی که برای چاپ است اینگونه نمیباشد و هر گونه طرح چاپی از جمله کارت ویزیت ، انواع بنر مناسبتی و تبلیغاتی ، تراکت و غیره باید از رنگهای خاصی در طراحی آنها استفاده شود.

ما کاملا در انتخاب مد رنگی تجربه داریم و آن را مشاهده کردیم که چه زمانی از چه دسته از رنگ هایی در طراحی استفاده شود.

اگر شما طراح هستید و معمولاً اکثر طرح‌ها این نکات را رعایت نمی کنند. باید به مد رنگی CMYK و RGB اهمیت بسیار زیادی دهید رعایت نکردن این نکته می‌تواند باعث از دست دادن مشتری تان شود.

اما RGBو CMYK دقیقا چه مفهومی دارد و چه زمانی باید از کدام یک از این مدهای بندی استفاده کنیم. در ادامه به صورت دقیق و تخصصی این موارد را بررسی خواهیم کرد.

طیف رنگ ها

چشم انسان طیف های گسترده ای از رنگ ها را میتواند مشاهده کنند و با توجه به انعکاس نور ، رنگ های متفاوتی را ببیند .

طیف رنگی دید چشم
طیف دید چشم

ولی در صفحه نمایش و چاپ ، نمیتوان همان گونه که چشم مشاهده میکند ، صفحه نمایش هم و کاغذ هم همان رنگ را در اختیار ما بگذارد .

معرفی مد رنگی CMYK و RGB

مد های رنگی مختلف
مد رنگی مختلف

حالت رنگ RGB چیست؟

اسم RGB مخفف نام های رنگی قرمز سبز و آبی هست به طور خلاصه می‌توان بگوییم که این سه رنگ با ترکیب با یکدیگر می توانند دسته‌ای از رنگهای بسیار متنوع و مختلفی را ایجاد کند.

مد رنگی RGB
مد رنگبندی RGB

به عنوان مثال برای اینکه توضیحات بالا قابل فهم تر باشد خدمت شما عرض می کنم که زمانی که می خواهید رنگ زرد ایجاد کنید به راحتی می توانید قرمز و سبز را با هم ترکیب کنید و این رنگ را به وجود بیاوریم.

و به همین صورت اگر بخواهیم رنگ آبی روشن را در طراحی به کار ببریم این مدل رنگ بندی رنگ های سبز و آبی را با هم دیگه ترکیب می‌کند و رنگ مورد نظر را به ما تحویل خواهد داد.

درست است که امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی دستگاه ها آنقدر پیشرفته شده اند که دقیقاً همان رنگی که شما مد نظرتان هست را به شما تحویل می دهند.

مد رنگی RGB که معمولاً برای مانیتور های کامپیوتر و نمایشگر های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد دست های بسیار گسترده ای از رنگ ها را شامل می شود و می توان گفت که تمام تلویزیون ها و نمایش در های دیجیتال و همچنین اسکنر های دیجیتال از این مد رنگ بندی استفاده می کنند.

دلیل استفاده از حالت رنگی RGB

دلیل استفاده از این حالت رنگی را می توان گفت گفت این هست که  دسته بسیار گسترده‌ای از رنگ‌ها را شامل می‌شود و می‌تواند آنها را نمایش دهد

اکثر برنامه های ویرایش عکس و تصویر از این مد رنگ بندی استفاده می کنند مانند فتوشاپ ، به همین خاطر است که برای طرح های چاپی خیلی باید دقت کنید که فریب رنگ های نمایش داده شده در صفحه نمایش را نخورید زیرا اینها مد رنگ بندی RGB میباشند.

حالت رنگی CMYK چیست؟

تفاوتی که در این مد رنگی وجود دارد این است که از چهار رنگ برای ساخت رنگ های مختلف پشتیبانی می کند.

مد رنگی CMYK
مد رنگبندی CMYK

این مد CMYK طرح های چاپی که قصد چاپ آنها را داریم از جمله کارت ویزیت ، انواع بنر های تبلیغاتی و مناسبتی ، تراکت ، لوگو ، طرح چاپی روی لباس ، طرح چاپی روی لیوان ( نام دیگر آن ها ماک می‌باشد ).

روش کار این مدل رنگ بندی کاملاً با RGB متفاوت است است و به طور مثال می توان گفت که از رنگ‌های تفریق کننده استفاده می کنند.

مخفف نام CMYK را می توان گفت  شامل رنگ های مشکی ، زرد ، صورتی ، فیروزه ای می باشد.

مفهوم مد رنگ بندی CMYK

معنی تفریق کردن رنگ ها از هم این هست که به جای اینکه صورتی و زرد را باهم ترکیب کنیم که قرمز روشن به ما تحویل دهد در اصل مقداری رنگ زرد را از رنگ سرخ کم میکنیم تا در آخر رنگ قرمز روشن به ما تحویل داده شود.

همچنین برای به کارگیری رنگ سبز باید مقداری رنگ فیروزه ای از رنگ زرد کم شود تارا رنگ سبز مورد نظر ما نمایش داده شود.

مد رنگ بندی CMYK
مد های رنگ بندی CMYK

 

 

کاری که در مورد رنگی cmyk انجام می شود این هست که که هرچه رنگ ها را به هم اضافه و کم میکنیم باعث میشود نور بیشتری اضافه شود یا کلا تیره به نظر برسد.

مثلا اگر سه رنگ فیروزه ای صورتی و زرد را باهم هم ترکیب کنیم یا به طور مثال بدون رنگی سیاه باشد رنگ نهایی ما قهوه تیره میباشد ولی اگر در همین حال مقداری رنگ سیاه به آن اضافه کنیم کاملاً روشنایی خود را از دست میدهد و تیره به نظر می رسد.

دستگاه های چاپی

در زمینه چاپ قبلا کاملا به هم صحبت کردیم و تفاوت بین چاپ افست و چاپ دیجیتال را مورد بررسی قرار دادیم .میتوانید به ایم مقاله عالی مراجعه کرده و مطالعه کنید .

امروزه می‌توان گفت که اکثر چاپگرهای دیجیتالی از مد رنگی cmyk استفاده نمی کنند و این دستگاه ها به حالت رنگی rgb مجهز شده اند.

ولی از گذشته همیشه حالت رنگیه cmyk برای صنعت چاپ مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر هم اکثر شرکت های چاپی چاپی موجود در جهان از این حالت رنگی استفاده می‌کنند.

تفاوت مد رنگی RGB و CMYK

تفاوت مد رنگی RGB و CMYK
مد رنگی RGB و CMYK

در حالت رنگی RGB اگر همه رنگهای قرمز سبز و آبی را با هم ترکیب کنیم در آخر به رنگ سفید خالص خواهیم رسید.

مد رنگ بندی RGB و CMYK

ولی در حالت رنگی CMYK هرچقدر رنگ های بیشتری را با یکدیگر ترکیب کنیم رنگ ها تیر تر به نظر می رسند و رنگ های تیره تری را به ما تحویل خواهند داد.

یکی از تفاوت های بسیار بزرگ و حائز اهمیت این دوم در رنگبندی نمایش رنگ آبی است که در تصویر زیر کاملا آن را برای شما مشخص کرده ایم.

به طور مثال اگر در رنگ برای مانیتور خود آبی روشن روشن و زیبا در صفحه مشاهده می کنید مطمئن باشید بدون شک بعد از چاپ این رنگ رنگ به صورت بنفش ظاهر خواهد شد.

به همین صورت اگر از حالت رنگی CMYK به RGB تغییر کند و به جای استفاده در چاپ چاپ روی صفحه نمایش قرار گرفته شود کاملاً بی روح بودن رنگ ها برای شما قابل مشاهده است.

فرق مد رنگ بندی CMYK و RGB
فرق مد رنگی CMYK و RGB

 

برای طراحی باید از کدام مد رنگ بندی استفاده شود؟

همیشه این سوال را می توان به عنوان پر تکرار ترین سوال ها ذکر کرد که کدام مدل رنگی برای چگونه طراحی باید مورد استفاده قرار بگیرد.

طرح های دیجیتال

اگر قصد دارید طرح خود را در شبکه های اجتماعی و وب سایت های مختلف و به صورت دیجیتال آن را مورد استفاده قرار دهید و منتشر کنید بهترین مد رنگی برای شما rgb می باشد.

طرح های چاپی

اگر قصد طراحی مناسب برای چاپ را دارید بهترین انتخاب و می توان گفت اولین و آخرین انتخاب شما در مد رنگی CMYK می باشد.

مد رنگبندی مناسب چاپ
مد رنگبندی CMYK چاپ
چگونه می توان استفاده کرد

چگونه می توان در نرم‌افزارهای طراحی و ویرایش عکس کس از اینگونه ترکیبات رنگ بندی استفاده کرد

برای انجام و استفاده از از این حالت رنگی دو راه وجود دارد

یکی قبل از اینکه طراحی خود را شروع کنید حالت رنگی را روی cmyk قرار دهید

همچنین راه دیگری که وجود دارد این است که می‌توانید طراحی خود را با خیال راحت و با به کارگیری تمام رنگهای مختلف در دسته rgb طراحی کنید و در آخر در هنگام خروجی گرفتن از آن آن را به مد رنگی cmyk تبدیل کنید.

چگونه مد رنگ بندی را به همدیگر تبدیل کنیم؟

تبدیل مد رنگ بندی به هم
تبدیل مد رنگ بندی به هم

برای انجام این کار می توانید هم قبل از شروع پروژه مد رنگی پروژه خود را روی حالت مورد نظر خود قرار دهید.

و همچنین راه دیگری که وجود دارد برای تبدیل مد های رنگ بندی به یکدیگر این هست که در منو برنامه فتوشاپ به تبview مراجعه کرده و گزینهProof Colours’ option را بزنید.

بعد از انتخاب این گزینه طرحی به شما با مد رنگی cmyk نمایش داده می شود که کاملاً می توانید تغییر رنگ را مشاهده کنید.

تیم بیشتر تغییرات رنگ در رنگ های آبی و سبز اتفاق می افتد.

اگر در رنگها مشکلی به وجود آمده بود چه کار کنیم؟

برای تصحیح کردن رنگ ها برای چاپ میتوانید یک لایه adjasment انتخاب کرده و رنگ آن را تنظیم کنید تا به خوبی برای شما چاپ شود.

اگر به طور دقیق در بخواهیم آن را بررسی کنیم باید مقداری از رنگ صورتی را کم کرده و مقداری رنگ سیاه جایگزین آن کنید و انجام این کار به شما کمک می کند که اگر تغییر رنگی وی ایجاد شده است یا مثلا به رنگ بنفش نمایش داده می شود رنگ آن را طبیعی تر کنید  رنگ آبی شما بدون هیچ مشکلی قابل چاپ خواهد بود.

اصلاح مد رنگ بندی
اصلاح مد رنگی

اگر در رنگ سبز برای چاپ مشکلی را مشاهده کردید برای رفع این مشکل باید مانند مرحله قبل یک لایه تنظیم رنگ به آن اضافه کنید و و مقداری رنگ   فیروزه‌ای را کم کرده و به جای آن رنگ زرد اضافه کنیم

با انجام این کار کامل رنگ سبز شما به صورت طبیعی و اورجینال چاپ خواهد شد.

اشتباه در انتخاب مد رنگی RGB و CMYK

با توجه به تجربه سالیان ما مشاهده کرده ایم تیم که اکثر افراد و مشتریان تفاوت بین این دو مدل رنگ بندی را تشخیص نمی دهد.

�ثر افراد گمان می کنند که همان تصویر و رنگ‌های استفاده شده که در صفحه نمایش و برنامه فتوشاپ به آنها نمایش داده می شود دقیقا همان رنگ ها بعد از چاپ نیز نمایش داده خواهد شد البته این موضوع تا زمانی هست که ما از مد رنگی RGB استفاده کرده باشید.

ولی اگر ما در برنامه فتوشاپ از حالت رنگ بندی CMYK برای طرح های چاپی استفاده کرده باشیم دقیقا همان رنگی که مشاهده خواهید کرد برای شما نیز چاپ خواهد شد.

مشکل کجا به وجود می آید؟

زمانی به مشکل می خوریم و این مسئله بزرگ را درک می کنیم نیم سکه طرحی که با مداد رنگ بندی RGB طراحی شده است بعد از چاپ با تفاوت رنگی بسیار قابل توجهی برای ما به نمایش گذاشته می شود.

از چه نرم افزاری استفاده شود

فتوشاپ

اگر قصد دارید که هم طرح های دیجیتالی و هم طرح های چاپی را روی آنها کار کرده و مورد استفاده قرار دهید پیشنهاد من به شما برنامه فتوشاپ می باشد.

پیشفرض این برنامه روی مد رنگی RGB بود و کاملاً میتوانید به حالت رنگی CMYK تبدیل کنید.

ولی با توجه به خاصیت پیکسلی که این برنامه دارد و در طرح های با ابعاد بسیار بزرگ ممکن است در تصاویر مشکلی به وجود بیاید.

ایلوستریتور

برنامه دیگری که بسیار مناسب طرح های چاپی میباشد و به صورت برداری می توان طراحی را انجام داد و در تمام ابعاد مختلف هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد برنامه ایلوستریتور می باشد.

که اگر برای طرح های چاپی بیشتر وقت می گذارید بهتر است که از این برنامه استفاده کنید.

در آخر می‌توان بگویم که برنامه فتوشاپ تمام امکانات برنامه های ویرایش عکس و برنامه های چاپ را دارد و هیچ کم و کاستی نخواهد داشت.

منبع:

CMYK Vs RGB Printing: What’s The Difference?