طرح لایه باز چیست؟

در وبلاگ روشن دسامبر 13, 2019بوسیله fenzo.ir
طرح لایه باز چیست؟

با عرض سلام خدمت همراهان فنزو ، در این مقاله قصد دارم توضیحات بسیار کامل و جامعی درباره اینکه ( طرح لایه باز چیست؟ فایل psd چیست؟ فایل لایه باز چیست ؟ ) بدهم و تمام ابهامات و سوالات رو پاسخ بدم .

طرح لایه باز یا فایل psd چیست؟

آیکون فایل psd
آیکون فایل psd

بصورت کاملا ساده و خلاصه : یک فایل طراحی شده در نرم افزار فتوشاپ (photoshop) که تمام اجزای آن قابل ویرایش و تغییر میباشد را فایل لایه باز یا PSD میگوییم .

PSD در اصل مخفف Photoshop document است که این نرم افزار بسیار معروف و کاربردی از شرکت adobe میباشد که بسیاری دیگر از نرم افزار های بسایر کاربردی دیگر نیز و همچنین این برنامه برای طراحی گرافیکی چاپی و غیر چاپی و طراحی وب و … مورد استفاده قرار میگیرد .

طرح psd با adobe photoshop قابل اجرا و ویرایش میباشد . اما میتوان با Adobe Photoshop Elements و محصولات دیگر adobe نیز این پرونده ها را باز کرد .

بصورت کاملا ساده و مفهومی میتوان گفت هر لایه در برنامه فتوشاپ مثل یک عکس میباشد که میتوان تمام ویژگی های آن را از جمله رنگ و شفافیت  و .. تغییر داد و وقتی که چندین لایه طراحی میشود مثل این هست که چندین عکس با خاصیت ویژه در کنار یکدیگر و روی هم قرار گرفته اند .

طرح لایه باز چیست؟
طرح لایه باز چیست؟

چه زمانی طرح لایه باز با فرمت psd مورد نیاز ما میشود؟

اگر خود شما در برنامه فتوشاپ طرحی رو طراحی کردید و میخواهید در آینده اون رو تغییر دهید و ویرایش کنید و یا میخواهید که در اختیار دیگران قرار دهید تا برای آنها قابل ویرایش باشد میتوانید یک نسخه psd این طرح را ذخیره کنید .

اگر هم طرحی را با این فرمت در اختیار دارید میتوانید به راحتی تمام لایه های آن را ویرایش کنید و کاملا قابل تغییر و ویرایش مجدد است .

آیا به جز برنامه فتوشاپ این فایل ها در برنامه های دیگر قابل اجرا هستند؟

برنامه هایی غیر از فتوشاپ که در بالا نیز معرفی شد در اجرا و ویرایش این نوع فایل به مشکل بر خواهد خورد و یا اصلا اجرا نشود . پس توصیه من به شما برای استفاده از فایل psd ارائه شده این است که از همین الان کار با فتوشاپ را شروع کرده و یاد بگیرید .

چه اجزایی از طرح های لایه باز قابل تغییر است؟

میتوان گفت که طرح لایه باز یعنی همه چیز ، و تمام جزییات طراحی از جمله تصاویر ، استوک ، وکتور ، png استفاده شده در طرح و همچنین جملات نوشته شده و فونت های آن و تمام بخش های طراحی شده ، قابل مشاده و تغییر در نرم افرار فتوشاپ هست و میتوانید با توجه به علایق خود همه این هارا تغییر دهید ، حذف کنید و به آن ها اجزای دیگر و لایه دیگر نیز اضافه کنید .

آیا هر لایه بصورت جداگانه قابل تغییر هست ؟

پرونده psd بصورتی هست که عکسی را به عنوان تصاویر لایه ای حفظ میکند که برای ویرایش آن و تغییر مجدد قسمت های مختلف یک طرح به کار میرود .

همچنین میتوان فقط یه لایه خاص را ویرایش و روی آن کار کرد بدون آنکه به لایه های دیگر کار داشته باشیم با کمک ویژگی layer comps برای تغییر در هموان لایه به کارر میرود.

برای چه تصاویری قابل استفاده است ؟

فایل لایه باز psd برای اکثر تصاویر از جمله (Bitmap ، Grayscale ، Duotone ، Indexed Color ، RGB ، CMYK ، Lab و Multichannel) با بیشترین کیفیت پشتیبانی میکنید و از تمام قابلیت هایی چون شفافیت هر لایه ، رنگ زمینه ، افکت های مختلف برای هر لایه و …  پشتیبانی میکند و همین دلیل است که از این نوع فایل بصورت گسترده استفاده میشود .

با چه فرمت هایی قابل ثبت است؟

در برنامه فتوشاپ برای ثبت کرد طرح لایه باز خود میتوانید که با فرمت psd ، Tiff که بصورت فایل لایه باز این طرح را برای شما ثبت خواهند کرد .

برای ثبت کردن طرح مورد نظر بصورت عکس میتوانید از فرمت های jpg ، png نیز استفاده کنید .

فرمت PSB چیست؟

جالب هست بدانید که در نرم افزار فتوشاپ فرمتی به نام PSB وجود دارد که مخفف Photoshop big میباشد . خاصیت و ویزگی این طرح ها این هست که میتوانید هر طرح ها را با رزولوشن 300000 ثبت کنید و در تمام ابعاد مختلف قابل چاپ و استفاده میباشد که برای ابعاد بسیار بسیار بزرگ بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد .