6 نکته پیش از چاپ

در وبلاگ روشن مارس 16, 2020بوسیله fardin.fenzo.ir
نکات پیش از چاپ

نکات بسیار مهمی را باید پیش از چاپ هر طرح لایه باز و آماده چاپ را باید مورد بررسی قرار دهیم و همه موارد را رعایت کنیم تا هزینه‌های انجام شده بی فایده نباشد.

درست است که طراحان گرافیک کاملاً با امور طراحی و نرم افزارهای موجود در این زمینه و ایجاد طرح های لایه باز جذاب و زیبا آ و پرکاربرد کاملاً حرفه‌ای هستند ولی برای استفاده از از طرح های طراحی شده مورد نظر در صنعت چاپ به موارد دیگر نکات فنی پیش از چاپ وجود دارد که باید به آنها دقت کرد.

رعایت کردن مواردی که در زیر به آن اشاره می کنیم از بروز مشکلات غیر منتظره برای شما در قبل از طراحی و بعد از طراحی به مرحله چاپ می باشد، جلوگیری می کند.

با خواندن این مقاله با آگاهی بیشتری می توانید طراحی کنید و یا اگر به دنبال طرح مورد نظر خود هستید، که مناسب کسب و کار شما باشد، در انتخاب طرحی بدون اشکال به شما کمک خواهد کرد.

نکات پیش از چاپ
چند نکات پیش از چاپ

فیلم ذکر نکته های پیش از چاپ

در رابطه با این ویدیو بصورت کاملا خلاصه شده و بدون توجه به نکات ریز به مطالب اصلی پرداختیم و آن هارا برای شما ذکر کردیم .

تصاویر مناسب

باید به تصاویر استفاده شده در طراحی خود بسیار وسواس به خرج دهید و تصویری با کیفیت مناسب شب که قرار است در آینده چاپ شود را را انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهید.

ابعاد تصویر

اولین نکته ای که در  انتخاب تصویر باید به آن دقت کنید ابعاد تصویر انتخابی است.

درباره راهنمای اندازه کارت ویزیت یک مقاله بصورت کامل در سایت قرار دارد که توصیه میکنم حتما آن را مطالعه کنید .

یعنی قبل از اینکه به dpi و ppi پرینتر چاپی دقت کنید باید ابعاد تصویر خود را و همچنین رزولوشن آن را مشخص کنید

مثلا اگر تصویر شما قرار است که در اندازه بنر مثلاً ۱۰۰ در ۲۰۰ چاپ شود باید کیفیت تصویر شما نیست بسیار عالی بوده و ابعاد آن در همان حد باشد.

انتخاب تصاویر مناسب چاپ
انتخاب تصویر چاپی

رزولوشن تصویر

مورد بعدی که در انتخاب تصویر باید با دقت کرد رزولوشن تصویر است.

در اکثر صنایع چاپ رزولوشن تصاویر باید ۳۰۰ dpi در نظر گرفته شود که کاملاً بر اساس استانداردهای چاپ می باشد

دی پی آی یعنی پیکسل بر اینچ. در اصطلاح می‌توان گفت که مقدار پیکسلی که در یک اینچ قرار دارد ۳۰۰ است

چرا به شما میگویند ۳۰۰ دی پی آی چون اینکه تصاویر بعد از پرینت و چاپ ۳۰ تا ۴۰ درصد کیفیت خود را از دست خواهند داد.

مدل رنگ بندی

قبل از شروع به طراحی باید مد رنگ بندی پروژه چاپی خود را بر روی  قرار داده باشید.

که همین موضوع و استفاده از این درآمد رنگ بندی باعث می شود که تغییرات رنگی در تصاویر و طرح شما بعد از چاپ به وجود نیاید و تصویر با کیفیت بالا و رنگ ها مناسب در سر جای خود چاپ شده باشد.

رنگ تصویر استفاده شده

مد رنگ بندی طرح چاپی
نوع چاپ طرح لایه باز

در اکثر موارد باید به همخوانی رنگ تصویر استفاده شده و رنگی که در پروژه طراحی به کاربردهای دقت کنید.

در غیر اینصورت با رعایت نکردن این نکته توسط شما یک طراح غیر حرفه ای به حساب می آید.

و همچنین اگر قرار است شما طرحی را به کسی بسپارید تا طراحی آن را برای شما انجام دهد حالا چه طرح لایه باز کارت ویزیت ، طرح psd بنر های تبلیغاتی ، فایل لایه باز تراکت تبلیغاتی و… میتوان باشد که باید این نکته را به طراح مورد نظر گوشزد کنید.

نوع چاپ

مورد دیگری که بسیار مهم است نوع چاپ و جنس کاغذ استفاده شده در صنعت چاپ می باشد که باید از قبل تصمیم خود را بگیرید که از چه جنس کاغذ برای طرح خود استفاده می کنید

تمام طرح لایه باز ارائه شده در سایت فنزو که به صورت psd می باشد در اکثر جنس های مختلف کاغذ و چاپ های متفاوت قابل چاپ می باشد.

رنگ های مناسب چاپ

نکته بعدی که طراحان گرافیک و افرادی که می خواهند طرح گرافیکی مناسب کسب و کار خود را پیدا کنند ترکیبات رنگی استفاده شده در طرح بسیار حائز اهمیت است.

@@@@@@@

� حدی رعایت کردن ترکیبات رنگی حائز اهمیت است که می‌تواند به کسب و کار شما در صورت درست استفاده کردن رونق دهد و در صورت استفاده اشتباه از ترکیبات رنگی اشتباه و نا مناسب کسب و کار شما می تواند به کسب و کار شما ضربه جبران ناپذیری را وارد کند.

در انتخاب رنگ در زمینه چاپ نیز خیلی باید دقت کنید که کمتر از رنگ‌های  تمپلات استفاده کنیم

استفاده از رنگ ترکیبات رنگی تمپلات باعث می شود که طرح مورد نظر بعد از چاپ رنگ آن که در طرح شود و رنگ ها به خوبی خود را در تر نشان دهند یا طرح مورد نظر به مشکل بربخورد

حدالامکان از ترکیبات  رنگی تمپلات در پروژه هایی که قصد چاپ طرح مورد نظر از جنس کتان و یا کاغذهای تحریر دارید از این گونه رنگ ها استفاده نکنید.

حاشیه امن

نکته دیگر تو باید پیش از چاپ به آن دقت کرد رعایت حاشیه امن است.

همیشه در هنگام چاپ سه میلی متر از اطراف طرح لایه باز کارت ویزیت برش داده می شود. شما باید دقت کنید که اطلاعات بسیار مهم در اطراف طرح خود قرار ندهید چون امکان حذف اطلاعات مهم در هنگام برش زیاد خواهد شد.

برای کاهش هرچه بیشتر احتمالات برش اطلاعات مهم بهتر است که از اطراف طرح به اندازه ۵ میلی متر فاصله گذاری کنید و تمام المان های موجود را در درون این خطوط مشخص شده از اطراف ۵ میلی متر فاصله دارند ، قرار دهید

حاشیه امن در طراحی چاپی
سایز نوشته در طرح چاپی

ابعاد و رنگ نوشته ها

ابعاد نوشته ها

موضوعی که در رابطه با ابعاد نوشته ها باید رعایت کنیم این است که که در متن های فارسی و چه انگلیسی از سایز های بزرگتر از ۷ pt استفاده کنید

زیرا استفاده از فونت های کوچک تر از این ابعاد گفته شده باعث ناخوانایی و چاپ نشدن نوشته های شما میشود

رنگ نوشته ها

نکته‌ای که در رابطه با رنگ نوشته ها باید به آن دقت  کنید این است که متن های کوچک خود را حتماً با رنگ مشکی تک رنگ یعنی مشکی ۱۰۰ در طرح مورد نظر مورد استفاده قرار دهید.

اگر رنگ مشکی استفاده شده در طرح شما صد نباشد و مقداری رو به خاکستری برود و رنگهای دیگری را نیز با خود به همراه داشته باشد و همین موضوع باعث چاپ نشدن درست در نوشته های شما خواهد شد.

فرمت قابل چاپ
فرمت ارسالی برای چاپ

فرمت ارسالی برای چاپ

فرمتی که برای چاپ باید به چاپخانه ارسال شود باید pdf ، jpg با کیفیت یا tiff هست که پیشنهاد ما به شما طرح لایه باز tiff هست .

معایت استفاده نکردن از فرمت مناسب

اگر شما در طرح چاپی خود به کیفیت فایل ارسالی به چاپخانه دقت نکنید ، بهترین طراحی هم رو که اگر انجام داده اید ، تمام هزینه و وقت شما هدر خواد رفت .

بهترین فرمت برای چاپخانه ، pdf و tiff میباشد .

نتیجه گیری

در این مقاله کاملا بررسی کردیم که 6 نکته قبل یا پیش از چاپ هر طرح چاپی وچود دارد که حتما باید به آنها توجه شود . در غیر این صورت تمام زمان و هزینه ای که برای طرح چاپی انجام داده اید هدر خواهد رفت .

دسته بندی ها: وبلاگ

Tags: